delivery
raty
gwarancja
porownywarka
doświadczenie
513045068
Darmowa dostawa od 299,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Skuteczne i bezpieczne cięcie drewna opałowego pilarką

2024-07-05
Skuteczne i bezpieczne cięcie drewna opałowego pilarką

Używanie pilarki łańcuchowej do cięcia własnego drewna opałowego nie tylko zapewnia satysfakcję z wykonanej pracy, ale także jest bardziej ekonomiczne niż kupowanie gotowych kłód. W tym artykule dowiesz się, jak skutecznie i bezpiecznie ciąć drewno opałowe pilarką łańcuchową.

Cięcie drewna opałowego piłą łańcuchową zrównoważone rozwiązanie  

Niezależnie od tego, czy przygotowujesz opał na zimowe wieczory przy kominku, czy na letnie ogniska, cięcie własnego drewna opałowego daje wiele satysfakcji i jest bardziej ekologiczne. Leśnictwa mogą wydawać zezwolenia na pozyskiwanie drewna z lasów, co wspiera praktyki zrównoważonej gospodarki leśnej. Przed rozpoczęciem cięcia zawsze skonsultuj się z lokalnym leśnictwem w celu uzyskania potrzebnych informacji. Drzewa ścięte na Twojej posesji możesz przetworzyć na drewno opałowe bez dodatkowych kosztów, co stanowi ekologiczne rozwiązanie.  

Jeśli posiadasz odpowiednie uprawnienia i zezwolenia, możesz używać pilarki łańcuchowej do cięcia drewna opałowego bezpośrednio w lesie. W przeciwnym razie do prac leśnych możesz używać tylko narzędzi ręcznych. W naszym przewodniku wyjaśnimy, jak bezpiecznie i efektywnie używać pilarki łańcuchowej do cięcia drewna opałowego.

Krok 1: Przygotowanie i bezpieczeństwo  

Aby rozpocząć przetwarzanie powalonego drzewa na drewno opałowe, zaleca się cięcie na kawałki o długości jednego metra, co ułatwia dalszą pracę. Możesz to zrobić bezpośrednio w miejscu ścięcia drzewa, jeśli jest to dozwolone. Cięcie na ziemi wymaga ostrożności, aby pilarka nie miała kontaktu z podłożem, co mogłoby stępić łańcuch. Stabilizuj pień klinami lub mniejszymi kawałkami drewna, aby zapobiec jego stoczeniu się.

Krok 2: Odzież Ochronna i bezpieczne techniki  

Podczas pracy z pilarką łańcuchową zawsze używaj odzieży ochronnej, w tym hełmu, spodni chroniących przed przecięciem, butów ochronnych i innych środków ochrony osobistej. Przed pierwszym użyciem pilarki dokładnie zapoznaj się z instrukcją obsługi i sprawdź stan techniczny urządzenia. Dealer STIHL Jankes24 może pomóc w przygotowaniu narzędzia do pierwszego użycia oraz doradzić w wyborze odpowiedniej odzieży ochronnej. Pamiętaj, że odzież ochronna nie zastępuje bezpiecznych technik pracy.

Przygotowanie do Cięcia Drewna  

Przed przycięciem drewna na odpowiednią długość należy zaznaczyć miejsce cięcia pilarką łańcuchową. Można do tego użyć miarki leśnej i wykonać oznaczenia w odstępach co 1 metr za pomocą kredy PRO Marker lub markera w sprayu ECO.

Proces Cięcia Drewna     

 • Uruchomienie Pilarki: uruchom pilarkę na wolnych obrotach i umieść ją na pierwszym znaku.    
 • Pierwsze cięcie: zacznij ciąć, prowadząc pilarkę przez około ¾ pnia – nie tnij do końca, aby uniknąć wcięcia się w ziemię i uszkodzenia pilarki łańcuchowej.    
 • Powtarzanie procesu: Powtórz proces we wszystkich zaznaczonych punktach.
 • Obracanie i zakończenie cięcia: obrócenie Pnia, odwróć pień – pomocny może być obracak aluminiowy.    
 • Zabezpieczenie Pnia: przed dalszą pracą nie zapomnij zabezpieczyć pień przed ponownym stoczeniem się.    
 • Zakończenie cięcia: zakończ rozpoczęte cięcia z przeciwnej strony.  
 • Twoje metrowe kawałki drewna są gotowe do dalszej obróbki na drewno opałowe.

Własny stojak do przycinania długich pni  

Jeśli powierzchnia podłoża nie nadaje się do bezpośredniej pracy, możesz potrzebować stojaka. Stojak chroni nie tylko łańcuch pilarki, ale także Twoje plecy, umożliwiając pracę na ergonomicznie odpowiedniej wysokości. Możesz szybko wyciąć podpórkę z innego kawałka drewna. Zawsze upewnij się, że drewno przecinane pilarką łańcuchową jest dobrze zamocowane i nie może się stoczyć.

 • Przygotowanie stojaka do cięcia: wycięcie Kształtu V: aby przygotować stojak do cięcia, najpierw użyj pilarki, aby wyciąć z kłody kształt litery V. Szerokość wycinanego V powinna być równa średnicy ciętego na drewno opałowe pnia.    
 • Stabilizacja stojaka: ustaw stojak do cięcia tak, aby był stabilny i umieść kłodę w wyciętym kształcie V. Kleszcze samozaciskowe do podnoszenia mogą ułatwić Ci pracę.
 • Zabezpieczenie pnia: pień powinien być stabilnie osadzony, bez luzów – w razie potrzeby można go dodatkowo zabezpieczyć klinami lub małymi kawałkami drewna. Proces
 • Cięcia Drewna: gdy łańcuch pilarki lekko chodzi, możesz ciąć w zaznaczonych punktach.    
 • Bezpieczeństwo: uważaj, aby odcięty kawałek drewna nie spadł Ci na stopy! W razie potrzeby zmień położenie drewna na stojaku.    
 • Powtarzanie procesu: powtarzaj proces cięcia, aż zakończysz cięcie wszystkich elementów. 

Łupanie odcinków na drewno opałowe  

Metrowe kawałki drewna prawdopodobnie nie zmieszczą się w Twoim kominku, a grubsze pnie należy rozłupać, aby ułatwić ich użycie. Mniejsze kawałki drewna opałowego schną lepiej niż duże polana, co jest ważne, ponieważ wilgotne drewno pali się gorzej i wydziela sadzę oraz dym.

Proces Łupania Drewna      

 • Zabezpieczenie elementu: najpierw zabezpiecz element przed stoczeniem się.    
 • Użycie klina rozłupującego: drewno można szybko rozłupać wzdłuż, używając klina rozłupującego, a nie pilarki łańcuchowej.    
 • Przełupywanie kłody: kłodę przełupać na dwie części za pomocą klina rozłupującego.    
 • Nacięcie pilarką: wycięcie nacięcia za pomocą pilarki łańcuchowej ułatwi włożenie klina. Następnie uderzaj nim, aż drewno pęknie.    
 • Dalsze dzielnie drewna: w zależności od grubości pnia może być konieczne ponowne podzielenie połówek na ćwiartki.    
 • Obróbka na koziołku: powstałe rozłupane drewno można dalej obrabiać na koziołku, tworząc poręczne kawałki drewna opałowego.

Ekologiczne drewno opałowe  

Spalanie drewna uwalnia tyle dwutlenku węgla, ile drzewo pochłonęło podczas swojego wzrostu. Oznacza to, że generowanie ciepła przy użyciu drewna jest metodą neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla. Dzięki temu drewno opałowe jest ekologicznym i zrównoważonym źródłem energii.

Obróbka na drewno opałowe  

Do obróbki kawałków drewna i mniejszych gałęzi w celu uzyskania drewna opałowego najlepiej używać koziołka. Koziołek umożliwia bezpieczne i wygodne ustawienie drewna podczas cięcia.

 • Przygotowanie i cięcie drewna
 • Umieszczenie drewna na koziołku: umieść kawałek drewna na koziołku i zabezpiecz go gumą lub łańcuchem.    
 • Stabilizacja drewna: okrągłe gałęzie mogą się obracać w koziołku, nawet przy użyciu gumy. W takim przypadku przytwierdź pilarkę łańcuchową do drewna za pomocą przypory szponowej. To pomoże zabezpieczyć drewno i umożliwić precyzyjne cięcie.    
 • Rozpoczęcie cięcia: uruchom bezpiecznie pilarkę i rozpocznij cięcie. Korzystając z koziołka, możesz profesjonalnie ciąć kłody drewna opałowego, jedna po drugiej.

Przechowywanie drewna opałowego  

Zanim drewno opałowe będzie gotowe do spalenia, musi schnąć przez około dwa lata. W tym czasie musi być odpowiednio przechowywane, aby dobrze wyschło. Układaj pojedyncze polana w taki sposób, aby umożliwić przepływ powietrza między nimi, oraz chroń drewno przed deszczem i wilgocią.

Jak prawidłowo przechowywać drewno:    

 • Przepływ powietrza: układaj drewno w sposób umożliwiający swobodny przepływ powietrza między polanami. To przyspiesza proces suszenia.    
 • Ochrona przed wilgocią: chroń drewno przed deszczem i wilgocią, przykrywając je plandeką lub umieszczając w zadaszonym miejscu.    
 • Długość suszenia: drewno powinno schnąć przez co najmniej dwa lata, aby osiągnąć odpowiednią wilgotność do spalania.

Cięcie drewna opałowego pilarką  

Dzięki innowacyjnemu łańcuchowi Duro STIHL, wprowadzono na rynek rozwiązanie idealne do pilarek łańcuchowych. Zęby tego łańcucha doskonale radzą sobie z brudnym lub twardym drewnem. Dzięki temu łańcuch pozostaje ostry dłużej niż standardowe piły łańcuchowe.

Bezpieczeństwo i ekologia podczas cięcia drewna opałowego  

Podczas cięcia drewna opałowego w lasach i siedliskach naturalnych należy stosować wyłącznie szybko ulegające biodegradacji smary do łańcuchów, płyny hydrauliczne i mieszanki paliw. Jest to kluczowe dla ochrony środowiska. Pamiętaj również o zbieraniu po sobie pustych kanistrów i ich odpowiednim utylizowaniu, aby ograniczyć negatywny wpływ na środowisko.  

Bezpieczne pozyskiwanie drewna Opałowego: praktyczne wskazówki  

Najlepszy czas na zebranie drewna opałowego to miesiące jesienne i zimowe. Zanim jednak sięgniesz po pilarkę łańcuchową lub zbierzesz powalone drzewo, przygotowaliśmy dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek.

 • W Wielkiej Brytanii wszystkie lasy są własnością prywatną, więc potrzebne jest pozwolenie na pozyskiwanie drewna. Komisja Leśnictwa zarządza wieloma z nich i może wydawać zezwolenia na różnych warunkach. Pamiętaj, że istnieją ograniczenia dotyczące używania elektronarzędzi do cięcia w obszarach leśnych. Lasy Państwowe nie zezwalają na samodzielne wycinanie drzew, jednak prywatni właściciele gruntów mogą wyrazić zgodę na usunięcie martwych drzew po indywidualnym porozumieniu. Otrzymane zezwolenie na pozyskiwanie drewna obejmuje określone obszary i podlega różnym obostrzeniom.
 • Bezpieczeństwo i zrównoważone praktyki, podczas cięcia drewna opałowego pilarką łańcuchową zawsze zachowuj dobrą widoczność i bądź świadomy warunków pogodowych.
 • Unikając pracy w lesie podczas mgły, silnego wiatru, burzy lub silnych mrozów.
 • Ograniczenia sezonowe chroniące ptaki w okresach lęgowych są obowiązkowe i określone przez Twoje zezwolenie.
 • Zawsze pracuj w parze lub w grupie, aby zapewnić bezpieczeństwo i możliwość natychmiastowej pomocy w nagłych przypadkach.
 • Transport drewna i koszty, jeśli planujesz transport drewna na opał samochodem, upewnij się, że pojazd spełnia wymagania dotyczące wagi i dokumentów. Metr sześcienny świeżego drewna może ważyć nawet tonę, co wymaga odpowiedniego przygotowania logistycznego. Również poruszanie się samochodem po leśnych ścieżkach może wymagać zgody  właściciela lasu.

Podsumowanie: cięcie drewna opałowego pilarką łańcuchową, oto trzy kluczowe kroki od pnia drzewa do poręcznego drewna opałowego.

 1. Przycięcie kłody na metr długości, rozłupanie jej na mniejsze części oraz pocięcie rozłupanego drewna na poręczne kawałki na koziołku.  
 2. W zależności od warunków terenowych możesz pracować bezpośrednio na ziemi, na specjalistycznym koziołku lub na samodzielnie zbudowanym stojaku do cięcia.  
 3. Podczas cięcia drewna opałowego pilarką łańcuchową niezbędna jest odpowiednia odzież ochronna. Pamiętaj, że zbieranie drewna w lesie wymaga zgody lub zezwolenia właściciela i może podlegać różnorodnym ograniczeniom.
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2024
Zaufane Opinie IdoSell
5.00 / 5.00 15 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-09-19
Szybko, sprawnie i bez problemu. Polecam każdemu zakupy w tym sklepie!
2023-07-02
Bardzo polecam towar doszedł bardzo szybko
pixel