delivery
raty
gwarancja
porownywarka
doświadczenie
513045068
Darmowa dostawa od 299,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Latem na trawniku

2024-04-21
Latem na trawniku

 

 

 

 

 

 

Bez względu na to, czy nadejdzie fala upałów czy ulewne deszcze Twój trawnik musi sprostać różnym wyzwaniom. Poniżej prezentujemy skuteczne strategie na jego pielęgnację i ochronę w każdych warunkach.

Skuteczne podlewanie trawnika w czasie upałów: sprawdzone metody

Pielęgnowanie trawnika poprzez regularne podlewanie jest kluczowym elementem utrzymania jego zdrowego wyglądu przez cały rok, zwłaszcza jednak latem, gdy naturalne opady deszczu są niewystarczające. Prawidłowe nawadnianie trawnika opiera się na dostarczeniu około 20 do 25 litrów wody na metr kwadratowy tygodniowo, uwzględniając zmienne warunki pogodowe, takie jak intensywne nasłonecznienie, wysoka temperatura powietrza oraz silne wiatry.

Dla osób zajmujących się ogrodnictwem amatorsko, może być zaskakujące, że konieczne jest podlewanie trawnika w większych ilościach, niż się pierwotnie sądziło. W praktyce oznacza to zapewnienie każdemu metrowi kwadratowemu trawnika od 20 do 25 litrów wody. Niemniej jednak, należy pamiętać, że nadmierne podlewanie trawnika może być szkodliwe. Nadmierna ilość wody w glebie może wypierać powietrze z porów, co z kolei może doprowadzić do gnicia korzeni.

W celu oceny wilgotności gleby i konieczności podlania zaleca się pobranie próbki gleby i jej dokładne zbadanie. Jeśli gleba wydaje nieprzyjemny zapach lub ma szaroniebieski kolor jest to potencjalny sygnał, że jest zbyt wilgotna i wymaga natychmiastowej uwagi. Świadoma pielęgnacja trawnika, łącząca regularne podlewanie z monitorowaniem stanu gleby pozwoli utrzymać trawnik w doskonałej kondycji przez cały sezon.

Porady dla utrzymania zielonego ogrodu

Latem podlewanie trawnika staje się kluczowym elementem jego pielęgnacji. Warto zastosować odpowiednie praktyki, aby utrzymać trawnik w doskonałej kondycji.   Zaleca się podlewanie trawnika raz w tygodniu zużywając około 20 litrów wody na metr kwadratowy. Jednakże, ilość wody może się różnić w zależności od specyfiki miejsca i warunków pogodowych.  

Gleby bogate w glinę mogą być latem podatne na silne nagrzewanie, dlatego wymagają dodatkowej pielęgnacji. Jeśli gleba nie jest w stanie wchłonąć całej podanej objętości wody za jednym razem zaleca się podlewanie delikatniej, dwa razy w krótkich odstępach czasu, a następnie zrobienie tygodniowej przerwy.  

Ważne jest, aby podlewać trawnik równomiernie, aby uniknąć suchych miejsc. Można użyć miernika wilgotności gleby, aby sprawdzić, czy trawnik jest nawodniony na całej powierzchni.  

Najlepiej podlewać trawnik wcześnie rano lub późnym wieczorem, aby uniknąć poparzenia trawy przez słońce.  

Jeśli wokół trawnika rosną drzewa, krzewy lub żywopłoty, zaleca się zwiększenie ilości podawanej wody.   W przypadku ekstremalnych upałów zwiększ częstotliwość podlewania do dwóch do trzech razy w tygodniu, podlewając wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.

Jak sprawdzić wilgotność trawnika?

Właściwe nawadnianie trawnika to kluczowy element pielęgnacji zwłaszcza podczas suchych, letnich miesięcy. Istotne jest, aby monitorować, czy trawnik otrzymuje odpowiednią ilość wody, aby zapobiec jego uschnięciu. Jeśli nie masz dostępu do miernika wilgotności, istnieją proste sposoby, aby ocenić nawodnienie trawnika.  

Jedną z metod jest umieszczenie kilku słoików w różnych miejscach ogrodu. Po deszczu lub podlewaniu we wszystkich słoikach powinno być około 2 cm wody. Jeśli taka ilość się znajduje, oznacza to, że trawnik otrzymał odpowiednią dawkę nawodnienia. Powtarzając tę procedurę będziesz w stanie dokładnie ocenić zapotrzebowanie trawnika na wodę.  

Inną skuteczną metodą jest wbicie w ziemię ostrza lub łopaty, aby wydobyć próbkę gleby z różnych miejsc na głębokość około 10 cm. Na dobrze nawodnionym trawniku głębsza gleba powinna być wilgotna, ale nie mokra, podczas gdy górna warstwa (1–2 cm) powinna być sucha. Jeżeli próbka jest wilgotna na górze, ale sucha pod spodem, oznacza to, że woda nie dociera do korzeni trawy, co może prowadzić do jej niedoboru nawodnienia.

Pielęgnacja trawnika latem: najczęstsze błędy i jak ich uniknąć

Podlewanie trawnika latem może być kluczowym elementem jego pielęgnacji, ale często popełniane są błędy, które mogą prowadzić do problemów w dłuższej perspektywie. Jednym z najczęstszych błędów jest niewłaściwa częstotliwość podlewania oraz zbyt płytkie nawadnianie.  

Wiele osób ma nawyk codziennego lekkiego podlewania trawnika każdego wieczoru podczas upalnego lata. Niestety taka praktyka może prowadzić do poważnych problemów. Podlewanie w ten sposób sprawia, że głównie nawilgacana zostaje jedynie wierzchnia warstwa trawnika, a gleba na głębszych poziomach pozostaje sucha. W rezultacie korzenie trawy skupiają się w górnej warstwie gleby, co osłabia ją w okresie letnim.  

Kolejnym negatywnym skutkiem jest dominacja chwastów, szczególnie strzechy trawnikowej, która szybko rośnie w warunkach małej ilości wilgoci. Zatrzymuje ona wodę na powierzchni uniemożliwiając jej dostęp do korzeni trawy. Efektem tego jest trawa stale wysychająca, co prowadzi do osłabienia i większej podatności na choroby.  

Aby uniknąć tych problemów, ważne jest, aby podlewać trawnik rzadziej, ale głębiej. Zamiast codziennego podlewania, warto zastosować zasady dogłębnego nawadniania dostarczając większą ilość wody na raz, aby dotrzeć do korzeni trawy.

Koszenie trawnika latem: kluczowe zasady i wskazówki  

Początek lata to czas intensywnego wzrostu trawy, dlatego ważne jest odpowiednie przygotowanie i pielęgnacja trawnika. Regularne koszenie trawy to kluczowy element pielęgnacji, który pomaga utrzymać trawnik w najlepszym stanie.  

Na początku lata, gdy temperatura rośnie zaleca się koszenie trawnika co cztery do siedmiu dni. Regularne koszenie sprzyja gęstszemu wzrostowi trawy, ponieważ stymuluje tworzenie nowych pędów bocznych. Jednak równie istotne jest utrzymanie trawy na odpowiedniej wysokości. Im wyższa temperatura tym dłuższa trawa powinna być pozostawiona, aby chronić wrażliwe źdźbła.  

W obszarach nasłonecznionych trawnik należy kosić na wysokość od 4 do 5 centymetrów, natomiast w miejscach zacienionych od 5 do 7 centymetrów. Jeśli przewiduje się falę upałów warto zostawić trawę na słońcu nieco dłużej, aby źdźbła zacieniały się nawzajem.  

Pamiętaj, aby podczas jednego koszenia nie skracać więcej niż jednej trzeciej długości trawy, aby uniknąć uszkodzeń i plam na trawniku. Używaj zawsze ostrych noży kosiarki, a przed koszeniem upewnij się, że podłoże jest suche.   Jeśli pielęgnacja trawnika została zaniedbana przed nadejściem lata, konieczne może być koszenie trawy w kilku etapach. Początkowo należy ustawić koszenie na najwyższym możliwym poziomie, a następnie stopniowo obniżać wysokość koszenia w kolejnych etapach.  

Warto również korzystać z kosiarek wielofunkcyjnych STIHL, które posiadają wygodną opcję regulacji wysokości koszenia, dzięki czemu można łatwo dostosować wysokość koszenia do potrzeb swojego trawnika. Pamiętaj o regularnej pielęgnacji trawnika, aby cieszyć się pięknym i zdrowym ogrodem przez całe lato.

Do pielęgnacji trawnika polecamy nasze niezawodne kosiarki STIHL, z możliwością wyboru:

⭐ SPALINOWE

⭐ AKUMULATOROWE

⭐ ELEKTRYCZNE

Co zrobić z wgnieceniami w trawie?

Szczególnie latem, kiedy źdźbła trawy nie podnoszą się automatycznie po nadepnięciu może to wskazywać na odwodnienie. Rozważ tygodniowy harmonogram podlewania, w którym użyjesz 20 do 25 l wody na każdy metr kwadratowy.

Nawożenie trawnika latem  

Na początku lata składniki odżywcze dostarczone przez wiosenne nawozy są już prawie wyczerpane. Aby utrzymać trawnik w doskonałej kondycji w okresie intensywnego użytkowania zaleca się ponowne nawożenie na początku sezonu letniego. Nawet trawniki, na których nie ma dużego ruchu domowników mogą teraz skorzystać z dodatkowej dawki składników odżywczych, ponieważ częste koszenie na początku sezonu powoduje utratę wielu ważnych substancji odżywczych.  

Dlatego ważne jest, aby latem dostarczyć trawnikowi niezbędne składniki odżywcze, a najlepszym sposobem na to jest stosowanie nawozu mineralnego. Podczas wyboru nawozu do pielęgnacji trawnika latem należy upewnić się, że zawiera on odpowiednie składniki, które są niezbędne do utrzymania zdrowej gleby i trawnika.  

 • Potas (K) - zwiększa odporność na zarazę, reguluje metabolizm roślin
 • Fosfor (P) - wzmacnia wzrost korzeni i pomaga chronić przed mrozem
 • Magnez (Mg) - wspomaga powstawanie chlorofilu podczas fotosyntezy i zapewnia żywy zielony kolor trawnika
 • Wapń (Ca) - stabilizuje ściany komórkowe trawy i pomaga roślinom wchłaniać składniki odżywcze z gleby
 • Azot (N) - wspomaga podział komórek, a tym samym regenerację wszystkich części rośliny. Stymuluje wzrost trawnika  

Warto wybrać nawóz zawierający azot, magnez i wapń w odpowiednich proporcjach. Wysokie poziomy magnezu i wapnia są niezbędne, aby trawnik mógł przetrwać ekstremalne warunki letnie, takie jak upały i burze. Nawóz mineralny do trawnika zapewni niezbędne składniki odżywcze, które pomogą utrzymać trawnik w doskonałej kondycji przez cały sezon letni.

Wskazówki dotyczące nawożenia trawnika latem

Aby przygotować trawnik na nadchodzące upalne miesiące zacznij nawożenie już w czerwcu. Wczesne nawożenie pomoże trawie zgromadzić niezbędne składniki odżywcze i przygotować ją na intensywny wzrost.   Aby wspierać gęsty wzrost trawy zaleca się stosowanie nawozów o powolnym uwalnianiu. Dzięki nim trawa będzie rosła stopniowo przez całe lato, stając się grubsza i bardziej odporna na warunki atmosferyczne.  

Aby zapewnić trawnikowi odpowiednie nawodnienie po nawożeniu warto zainstalować system zraszający. Dzięki temu trawnik otrzyma obfite, ale delikatne podlewanie, co pomoże w równomiernym rozprowadzeniu nawozu i zapewni odpowiednie nawodnienie roślin.

Podsumowanie w pigułce:

 • Podlewaj trawnik obficie raz w tygodniu, w ilości co najmniej 20 l na metr kwadratowy
 • Wygniecone place trawnika mogą wskazywać na niewystarczające nawodnienie
 • Regularnie sprawdzaj poziom wilgoci w trawniku i odpowiednio dostosowuj wymagania dotyczące podlewania
 • Latem koś trawnik co najmniej raz w tygodniu, za każdym razem skracając trawę o jedną trzecią długości. Słoneczne trawniki powinny mieć wysokość od 4 do 5 centymetrów. W czasie silnych upałów trawnik może być również nieco dłuższy.
 • Trawniki zacienione powinny mieć minimalną wysokość 5 cm.
 • Nawoź trawnik w czerwcu, aby przygotować go na szczytowe upały w lecie.
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2024
Zaufane Opinie IdoSell
5.00 / 5.00 13 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-02
Jestem zadowolony z obsługi i z zakupu.
2023-08-18
Szybko, sprawnie, polecam.
pixel